PMS vol. 6, czyli smutne dziewczęta, dziwny TedTalks, Boskie Polki i Audi

0


Zapraszam na kolejny odcinek PMSowych nowości od Cioci Pasztet. Być może niektóre nie są nazbyt świeże, ale co zrobić. To dla Was wykopałam, obejrzałam i przeczytałam. Dajcie znać czy się Wam podoba!

Smutne dziewczęta patrzą na nas z Instagramu

Smutne dziewczyny na Instagramie, czyli artykuł Zofii Krawiec na temat miejsc na insta, gdzie spotkamy dziewczyński smutek i bunt. Nie będę streszczać Wam tej lektury, na zachętę daję trzy cytaty. Bardzo ciekawe zjawisko i żałuję, że tak późno trafiłam na ten artykuł z dwutygodnik.com:

„Samobójstwo jest często politycznym gestem i przejawem radykalnej odmowy udziału w społeczeństwie, które kobiecie daje wąski wybór na zasadzie: malować paznokcie lub nie malować. To jest akt kobiecego sprzeciwu, jak u Sylvii Plath czy Anne Sexton, który kojarzony był zawsze z żenującą słabością, niedostosowaniem, chorobą psychiczną, histerią czy masochizmem” – mówi mi w rozmowie kulturoznawczyni Klaudia Rachubińska.”

Historia dziewczyństwa przez wieki była ignorowana. Jedyny dostęp do dziedzictwa dziewczyn dają nam zapośredniczone reprezentacje: obrazy, rzeźby, powieści, mity, które są dziełami mężczyzn. Dziewczyństwo od zawsze istniało w parze z produkcją obrazów. 

„Smutne dziewczyny sprzeciwiają się też feminizmowi, który mówi do nich: «uśmiechnij się», niczym macho zaczepiający je na ulicy. Albo karmi sentencjami: «walcz», «weź  życie w swoje ręce», «jesteś silna», nakładając wymagania, które je przerastają i unieszczęśliwiają” – komentuje Rachubińska.

 

Przedziwy materiał z TedTalks, który wywołuje u mnie dreszcze i nie są to dreszcze rozkoszy

Ted, którego nie rozumiem. Hula na wielu stronach, jest udostępniany i powtarzany. I przyznam szczerze, że kiedy go oglądałam to czułam się jakoś tak niezręcznie. A wręcz lekko obrzydliwie. Pomijam to, co stanowi istotę TedTalks, a więc pewne wystudiowanie póz, przygotowanie wypowiedzi oraz opanowaną gestykulację. Najbardziej uderzyło mnie to, że sprawca przemocy seksualnej stoi na scenie niczym gwiazda i opowiada, że co prawda zrobił źle, ale w nie spotkały go z tego tytułu konsekwencje. Ot prowadził niebezpieczne życie pełne wyzwań i aktywności, szukał siebie, aż odnalazła go jego ofiara z przeszłości i zaczął lekko przepracowywać życie. Oburza mnie to o tyle, że szukając informacji o tym, co teraz porabia Tom nie dowiadujemy się, że przepracował swoje doświadczenie i zaczął nagle odwalać kawał dobrej roboty niczym nieoceniony Jackson Katz. On napisał książkę, przekaże gażę na szczytne cele. Co mnie irytuje to to, że zagarnia przestrzeń Thordis, bo czymże jest kolejna opowieść o gwałcie na Tedex, w końcu to prawie banał, bo jest ich aż tyle! Za to czegoś takiego jeszcze nie było: oto prześladowca i wybaczająca ofiara. Obawiam się, że ten film narobi więcej złego niż dobrego stając się naczelnym argumentem dla wielu różnych środowisk, że przemocy zależy od punktu widzenia, że w końcu wszystko zależy od tego, czy ktoś, kto tę napaść przeżył wybaczył czy też nie. Wcale nie jestem taka pewna uprzedmiatawiającej mocy tego przedstawienia. Natomiast biura sprzedaży książki w Australii, Niemczech, UK, Islandii i Szwecji wzbudzają moją daleko idącą podejrzliwość…

Załączam komentarz Sylwii D. Wodzińskiej z „Mamy Głos”, który wydaje mi się niezwykle trafny.

Polki.pl, które chcemy oglądać dzięki Boskiej Matce

Świetny projekt Boskiej Matki – Anny Kowalczyk stworzony wraz ze współpracą z portalem Polki.pl Dopiero dziś miałam okazję obejrzeć wszystkie filmy o Polkach jednym tchem. Naprawdę kawał dobrze zmontowanej, dziennikarskiej roboty. To krótkie reportaże o tym, że w różnych miejscach Polski mieszkają przeróżne kobiety, które są w różnym wieku, mają zupełnie inne i ciekawe pomysły na swoje życie. O tym, że nie poddają się presji i nie spoczywają na laurach. Autentyczne bohaterki. Najbardziej wzruszyła mnie Kinga i jej Mama. Kinga to osiemnastoletnia pływaczka, która zdobywa złote medale mimo niepełnosprawności i uśmiecha się przepięknie do życia. Składam gratulacje na ręce pomysłodawczyni i całej ekipy, która projekt zorganizowała. Poza tym cieszę się, że Polki.pl zmieniają swoje oblicze, które do tej pory było raczej poświęcone kosmetykom, plotkom i ciuchom. Lubimy dobrą treść i chcemy więcej!

Nawet jeśli nie znasz angielskiej nazwy tego zjawiska, to na pewno znasz samo zjawisko  

Rosaline dała czadu i napisała doskonały tekst o body shamingu, zjawisku, które wszystkie dobrze znamy, ale zdarza się nam je wypierać. Bo kryje się ono także w dobrych radach, poradach czy innych nie zawsze do szczęścia potrzebnych komentarzach. Naprawdę doskonały tekst, nie ma co więcej chwalić, trzeba koniecznie przeczytać!

Zamiast ciastka… słodki filmik od Audi o tym, że płace powinny być równe

Reklama audi podczas SuperBowl. Bez polskich napisów, ale według mnie bardzo warto. Jak tylko koncern będzie naprawdę płacić tyle samo bez względu na płeć, to się wszyscy bardzo ucieszymy. Póki co z ekranu spływa sama słodycz, a miło czasem zjeść coś słodkiego.

Korekta: Artur Jachacy.

 

 

Katarzyna Barczyk
vel LADY PASZTET