PMS vol. 8, czyli Demakijaż, Federa, Dziewuchy, Frida i Kitty Tease

0


Już dawno nie było przeglądu wydarzeń, tekstów albo innych inspirujących materiałów, które pozwalają na szerzenie feministycznej propagandy. Rzecz trzeba nadrobić! Podrzucam najnowszy przegląd z cyklu Pasztetowy Miks Sieciowy:

Po co nam demakijaż?

„Demakijaż” to festiwal kina kobiet w Lublinie, w który zaangażowane są dziewczyny z Fundacji Homo Faber. Festiwal potrwa od 25 do 29 października i będzie miał miejsce w Centrum Kultury. Bilety można kupić Jolanta Prochowicz mówi o festiwalu, który współorganizuje, tak: 

Po co defi­­niować kobie­­cość, skoro można po prostu pokazać kobiety? Grube, chude, smutne, wesołe, z maki­­jażem i bez, na szpi­l­kach i w tram­p­kach, w hidżabie i w bikini. Dokładnie takie, jakie spoty­­kacie na co dzień, i takie, których nie mieli­­­ście okazji jeszcze poznać. Orga­­ni­­zu­­jemy festiwal kina kobiet. Zoba­­czycie na nim filmy fabu­­larne i doku­­me­n­talne z całego świata, a w nich talent, siłę i dete­r­mi­­nację kobiet po obu stro­­nach kamery.

Ja sama jestem załamana, że w tym roku mnie tam nie będzie. Bardzo bym chciała wziąć udział w tym wydarzeniu, a że znam Jolę, to wiem, że będzie to na pewno świetnie zorganizowany, pełen wzruszeń i refleksji festiwal. Trzymam kciuki!

Tutaj możecie wesprzeć zrzutkę na festiwal!

A tutaj znajdziecie profil wydarzenia na FB.

Jak działa Federa?

Zastanawiacie się czasem, jak wygląda dzień pracy w Federacji na Rzecz Planowania Rodziny? O co pytają dzwoniące tam kobiety? Na jakie pytania odpowiadają pracujące w Federze prawniczki? Z czym mierzą się edukatorzy i edukatorki seksualne z Pontonu? Teraz macie okazję się zmierzyć z tym, z czym oni codziennie się spotykają przez kilka godzin. Z okazji 20-lecia Federy Sylwia Chutnik napisała scenariusz na podstawie rozmów z pracownicami Federacji i ułożyła z nich jeden dzień z życia organizacji. Jest to materiał wstrząsający, który w najlepszy znany mi sposób pokazuje, że aborcja wcale nie jest w Polsce legalna nawet w skrajnych wypadkach. Pokazuje desperację, złość, niemoc i bezradność osób, które decydują się na terminację ciąży i nie znajdują wsparcia. Oraz niewiedzę na temat seksu nastolatków, które oprócz osoby z infolinii zaufania nie mają nikogo, kto mógłby im pomóc i wesprzeć fachową wiedzą na temat seksu, bliskości czy antykoncepcji. Naprawdę warto obejrzeć ten spektakl, żeby dowiedzieć się, jak bardzo nie działa prawo i do czego prowadzi brak rzetelnej edukacji seksualnej.

Dziewucha Tu Nie Stała

Słyszałyście i słyszeliście o tym, że można wesprzeć Dziewuchy Dziewuchom? Można oczywiście to zrobić poprzez stronę internetową redakcji, ale jest jeszcze jedna, bardzo przyjemna opcja. Pan Tu Nie Stał przygotowało koszulki z napisem „Dziewucha”, które możecie zakupić, a całość dochodu zostanie przekazana Dziewuchom właśnie. Do wyboru jest koszulka biała lub czarna. Spieszcie się, bo edycja jest limitowana!

Kitty Tease o feminizmie

Ciekawy wywiad z Kitty Tease, czyli Patrycją, o tym, czy jest feministką, jak definiuje feminizm oraz co mają do powiedzenia na temat seksbiznesu pracownice seksualne. Bardzo ciekawa perspektywa osoby, która jest bardzo świadoma swojej pracy, praw i ma to przemyślane we wszystkich szczegółach. Wydaje mi się, że Patrycja wie, co robi. Czy jednak kiedy myślę o innych pracownicach seksualnych, że być może nie wszystkie osoby potrafią stawiać granice i czują się w tym upodmiotowione, to kieruję się przesądami? Nie wiem, ale myślę, że seksbiznes jak mało która branża ma wiele ciemnych stron, o których nie powinno się zapominać. W każdym razie bardzo ciekawy wywiad, polecam!

Boska Frida w Poznaniu

Czekam z niecierpliwością na wystawę Fridy Kahlo w Poznańskim Centrum Zamek, bo od lat jest wielką inspiracją dla mnie i zapewne dla wielu z Was. Kobieta, która swoją sztuką porusza do głębi, której udało się bardzo mocno zawładnąć w popkulturą i na całym świecie. Artystka, niespełniona matka, kochanka i żona o wielu twarzach, wielu kostiumach. Barwny ptak, którego życie nie oszczędzało. Widziałam La Casa Azul w mieście Meksyk, czyli Niebieski Dom Fridy i Diego, który został otwarty dla publiczności wiele lat po śmierci Fridy. Z przyjemnością obejrzę więcej jej prac w Poznaniu. Wystawa trwa od 28.09.2017 do 21.01.2018.

Jeśli coś mnie ominęło, to śmiało piszcie w komentarzach, co takiego można by puścić dalej w świat. Z góry dziękuję!

 

Korekta: Artur Jachacy.

 

 

Katarzyna Barczyk
vel LADY PASZTET