Dziewczyńskie motywacje sportowe – przegląd kampanii reklamowych

9


Trochę eskapistycznie postanowiłam zająć się sportem. Gdy dookoła nas szaleją emocję warto mieć coś na podorędziu, co może nas uspokoić. Jak już wielokrotnie pisałam na tym blogu nie jestem żadną super biegaczką. Raczej bardzo przeciętną. Mam takie okresy kiedy sprawia mi to większą przyjemność ale bywają i takie, że trudno jest mi się zebrać żeby wyjść na trening. Dlatego szukam motywacyjnych reklam, bo chociaż sprzedają produkty, to czasem także emocje. Nie motywują mnie pisma o najnowszych dietach i ćwiczeniach sezonu, bo w ogóle nie chce mi się tego czytać i w to zagłębiać. Za to kiedy ktoś dotknie mnie do żywego filmem to potrafię się w sobie zebrać i jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się zawrócić.

Sport to nie tylko zgrabna sylwetka. To coś o wiele cenniejszego i będę się upierać, że fajne ciało to tylko efekt uboczny. W miarę systematyczne treningi organizują nam dzień i pomagają poukładać kalendarz. Każde zawody motywują do większych starań, ale tak naprawdę cel jest o wiele większy niż kolejny medal do kolekcji. Dla mnie bieganie to przygoda długodystansowa i dlatego nie załamują mnie specjalnie momenty porażek albo niedyspozycji. Nie teraz? To za rok. Uważam, że każdy może znaleźć coś dla siebie, bo wachlarz naprawdę jest szeroki. Warto uświadomić sobie, że nawet jeśli to lubimy to i tak dane zajęcie będzie od nas wymagać pracy. Niestety nic nie przychodzi lekko i trzeba się w życiu napocić.

Natomiast kto raz zaznał rozkoszy po zrobieniu treningu na maksa, prawie wypluł sobie płuca po przebiegnięciu magicznej mety, wykonał trik na rurce albo w końcu skumał jakąś asnę to wie, jakie uczucie mam na myśli. Jest to rzecz aboslutnie do podrobienia.

No chyba, że prysznic tuż po. To także jest kosmiczne przeżycie.


 

Przed Wami moje zestawienie niezwykle uskrzydlających reklam sportowych z dziewczynkami i kobietami.

  1. Nike – If You Let Me Play – poruszająca reklama z 1995, gdzie dziewczynki mówią o tym, jak mogą zmargnializować niebezpieczeństwa czychające na nie w okresie dzieciństwa i dojrzewania poprzez udział w sporcie. Wymieniają liczby na temat zmniejszonej ilości wczesnych ciąż, mówią, że będę lubić siebie bardziej i że być może szybciej odejdą od mężczyzny, który je bije. Według mnie to bardziej przykład kampanii społecznej niż reklamy marki i strasznie Nike za to lubię.

2.  Sofia Boutella – Pub – Niek Women 2006 – Pamiętacie niezwykle charyzmatyczną tancerkę z teledysku „Hung up” Madonny? Ja tak. Pewnie moja przyjaciółka ze studiów Marysia również, bo to był nasz taneczny hit na każdej imprezie pierwszego roku studiów. Dzięki tej piosence Sofia zaistniała, a wszystkie „Step-up’y” świata mogłyby jej buty czyścić.

3.  Nike – Better For It – Inner Thoughts – po raz kolejny brawa dla Nike! Tym razem klip jest oparty na wątpliwościach, które rozgrywają się w głowie dziewczyn ćwiczących a to spinning, a to jogę oraz biegaczki po raz pierwszy startującej w maratonie. Wszystkie mają podobne myśli zwątpienia, ale na szczęście udaje im się znaleźć coś co pomoże im się przełamać. Choćby motywujący tyłek modelki pedałującej na rowerku tuż przed naszym nosem.

4. Misty Copeland – I will what I want – Under Armour – Pierwsza czarna baletnicy tańcząca w American Ballet Theatre. U nas trochę mało znana, chociaż pisały o niej ostatnio WO, ale w Stanach to jednostka kultowa. Śmiało mówi o rasizmie, który ją spotkał w trakcie kariery i o tym, jak postanowiła zostać przykładem dla innych dziewczyn, które spotyka wykluczenie. Zaczęła tańczyć mając 13 lat. Początek filmu to nagranie, w którym czyta autentyczną odpowiedź od szkoły baletowej odrzucającej jej kandydaturę. To im pokazała, że ho ho!

5. Amerykańska zwodniczka rugby i jej złamany nos – nie udało mi się znaleźć imienia i nazwiska tej zawodniczki, ale jakby ktoś miał to z chęcią uzupełnię. O rugby nie wiem za dużo, ale to dość brutalny sport. W każdym razie dziewczyna ze złamanym nosem nie odstawia znanego nam z piłki nożnej teatru pt. O JAKŻEŻ MIĘ SFAFAULOWALI, TERAZ BĘDEM PADAŁ NA MURAWĘ, PATRZCIE. Spluwa i idzie dalej. Zuch dziewczyna. Jak będziecie miały chwilę załamki pomyślcie o niej ciepło.

5. This Girl Can – kampania społeczna przygotowana przez Sport England moja absolutna miłość! Uwielbiam tę kreację, bo ma w sobie mnóstwo emocji, pokazuje różnorodność sportu i przede wszystkim bardzo różne kobiety. Pocą się jak świnie, tańczą jak lisice. Doskonałe jest to wideo i nie wiem jak Was, ale mnie zagrzewa do walki. Polecam inne filmki z tej serii, które pokazują, że kobiety także mogą się pocić, podnosić ciężary, że mogą mieć trzesące się uda i nadal biegać i że to jest bardzo spoko, jak gdyby jeszcze ktoś o tym nie wiedział.

Update!

6. Like A Girl  – Always 

Ten wzruszający film wyprodukowany przez Always był hitem internetu w 2015 i pozostał niedoścignionym wyciskaczem łez feministek, oraz wszystkich tych, którzy walczą ze krzywdzącymi stereotypami na temat płci. Dziewczynki dają czadu, a samo sformułowanie „robić coś jak dziewczyna” zmienia swój negatywny wydźwięk i staje się nowym „Girl Power”. I super, potrzebujemy więcej dziewczyńskiej mocy!

7. Joanna Jędrzejczyk –  Zostań legendą 

Pamiętam, że kiedy pierwszy raz usłyszałam w radio wywiad z Joanną Jędrzejczyk to pomyślałam sobie „Co za bezczelna baba!” i bardzo mi się to spodobało. Mistrzyni MMA, która na antenie radia przechwala się swoimi sukcesami i bez żenady opowiada o tym, co jeszcze ma w planach osiągnąć, to coś nie zdarza się za często w naszym świecie skromnych i potulnych kobiet. Kariera Joanny ma swoje wzloty i upadki, ale ja pałam do nią wielką sympatią, bo jest coś w niej z Lisbeth Salander. No i widziałam ją kiedyś na żywo, jak wielkie przeciwsłoneczne okulary zakrywały jej podbite oko! Tutaj w reklamie Samsunga opowiada o swojej motywacji i nie boi się mówić odważnie o tym, co ją nakręca.

8. Serena Wiliams – Sisters in Sweat – Gatorade

Piękna reklama, w której świeżo upieczona mama Serena Wiliams opowiada swojej córeczce o tym, że sport uczyni ją silniejszą i nie musi być to tenis. Chodzi o to by znać siłę swojego ciała, jego możliwości i budować więzi zarówno na boisku jak i poza nim, czyli poznać swoje Siostry w Pocie. Piękne sformułowanie! Na koniec dostajemy krótkie zestawienie znanych kobiet biznesu, sportu i mediów oraz ich wyczynów sportowych, co pokazuje, że kobiety odnoszące sukcesy w sporcie odnoszą je także w późniejszej karierze. Nie wiem, czy to korelacja była jakoś sprawdzana, ale przesłanie jest właśnie takie. Taką Serenę lubimy jeszcze bardziej!

9. Z czego zrobione są dziewczynki? – Nike

To rosyjska reklama, na którą się wcześniej nie natknęłam. Oto na scenę wychodzi mała dziewczynka i śpiewa pewnie tradycyjną piosenkę o tym, że dziewczynki są z uśmiechu i marmolady, bo wiadomo są słodkie i do schrupania. A potem pojawiają się w sportsmenki, co powoduje, że dziewczynka kompletnie zmienia treść piosenki i nagle śpiewa o żelaznej woli, poświęceniu, treningu i sile. I jest super, bo na koniec kopie piłę. Nie znała jej wcześniej, ale widzę, że Nike robi porządną robotę na całym świecie w swojej globalnej kampanii o tym, że sport jest dobry dla dziewczynek.

10. Co powiedzą o Tobie? – Nike

To także kampania, w której Nike odwołuje się do konkretnej grupy z danego regionu i w sposób dość odważny porusza kwestię uprawiania sportu przez kobiety w krajach arabskich, gdzie tradycyjnie zabrania się dziewczynkom takiej aktywności. Reklama pokazuje, że konsekwencje nieposłuszeństwa wobec przyjętych norm mogą być nieprzyjemne, ale mogą także prowadzić do tego, że zostanie się narodową dumą i pierwszą reprezentantką w danej kategorii. Jak zwykle pięknie wyreżyserowana reklama, która pokazuje siłę kobiet w każdym miejscu na świecie. Reklama pochodzi z marca 2017.

 

Jeśli znacie coś czego ja nie znam to podzielcie się w komentarzach, czekam na perełki.

Tymczasem słowo na koniec: nie odpuszczaj! A potem wrzuć fotę z hasztagiem #ThisGirlCan

 

Katarzyna Barczyk
vel LADY PASZTET