Fantastyczne Kalendarium Feministyczne 2019

4


Kiedy wokół szaro i buro, a w internecie trwa szał podsumowań oraz planów na przyszły rok, ja postanowiłam się zabawić. Puścić wodze wyobraźni, poluźnić jej lejce aż do maksimum i zaproponować alternatywną, optymistyczną przyszłość. Przed Wami pierwsze takie kalendarium! Może jednak będzie to szczęśliwa wróżba?

Styczeń

Prezes, wiadomo który, podczas seansu najnowszego sezonu House of Cardsstwierdza, że baby są jednak przebieglejsze. Postanawia na początku roku zmienić premiera na premierę, nie przewiduje jednak, iż ta zamiana będzie mieć daleko posunięte konsekwencje. Premiera także widziała House of Cardsi zainspirowana tym obrotem sytuacji formuje całkowicie kobiecy rząd, wybierając najbardziej kompetentne kobiety, by kierowały państwem. Żart Prezesa obraca się przeciwko niemu samemu, kiedy zostaje zwyczajnym posłem bez wpływu na politykę. Prezydent bez jego wsparcia wpada w panikę i nie wie, co ma podpisywać, a więc podpisuje wszystkie przygotowane przez nowy rząd ustawy. Polska już nigdy nie będzie taka sama.

Luty

Na mocy ustawy o zrównaniu długości urlopów macierzyńskich i tacierzyńskich, które od tej pory będą trwały 6 miesięcy każdy, rozwiązuje się w odwieczny problem pracodawców i pracodawczyń: kogo lepiej zatrudnić, jeśli wiadomo, że ludzie mają dzieci. Okazuje się, że po wprowadzeniu stosownych rozporządzeń problem znika. Od tej pory pracownicy obu płci, Kazimierz czy Kazimiera, są równie atrakcyjni. Dzieci są zadowolone. Państwo nadal istnieje.

Marzec

Odkąd Polską kierują same kobiety, postanowiono zmienić ton świąteczny z obchodów niepodległościowo-wojskowych i skoncentrować się na bardziej kobiecych perspektywach. 8 marca staje się nie Dniem Kobiet, ale Dniem Bezpłatnych Warsztatów – dla pań WenDo, a dla panów zajęcia z radzenia sobie z nową, postpatriarchalną rzeczywistością. Na owych warsztatach mężczyźni dyskutują na temat tego, który system był dla nich lepszy, gdzie czuli się silniejsi, chociaż inni negują już potrzebę pokazywania siły i dominacji. W męskiej części populacji trwa nieustająca debata nad zmianami, które zachodzą od 3 miesięcy: czy to nie za szybko? Jakie będą skutki? Czy kobiety poradzą sobie z presją? Za to sami zastanawiają się, jak połączą karierę z wychowaniem dzieci. Nigdy jeszcze poczekalnie u lekarzy, żłobki w porach odbierania dzieci oraz parkingi pod szkołami nie były tak pełne rozpolitykowanych facetów.

Kwiecień

W ramach primaaprilisowego żartu rząd pozwala sobie wypuścić krótkie propagandowe wideo o tym, jak by to było, gdyby w rządzie byli tylko mężczyźni. Śmiechom nie ma końca! Rozwiązanie wydaje się mocno abstrakcyjne po pierwszym kwartale 2019 r.

Maj

Nowe regulacje przyniosły nieoczekiwane skutki. Mężczyźni domagają się ułatwień architektonicznych dla wózków. „Nie jesteśmy w stanie spacerować z dziećmi przez te krawężniki, progi, ostre stopnie i brak wind!” – mówią rozgoryczeni faceci. Pod koniec maja planują „Marsz Wózkowych”, którego trasa przebiegnie ulicami wszystkich polskich miast. Są jednak i tacy, którzy na barierach architektonicznych zbijają majątek – to twórcy le parkour poussette, czyli pokonywania barier z wózkiem w atletycznym miejskim stylu. „Ta moda przyszła do nas z Francji” – opowiada wschodząca gwiazda wózkowego fitnessu, pragnący zachować anonimowość trener z Warszawy. Anonimowość nie bierze się znikąd – trwają gorące dyskusje, czy ten nowy sport jest bezpieczny dla dziecka w wózku. Większość mam przewraca oczami i prosi swoich partnerów, aby ćwiczyli z lalkami już po spacerze z dzieckiem.

Czerwiec

Jeśli już o sporcie mowa, to od początku 2019 r. zmieniono politykę dofinansowania drużyn męskiej i kobiecej piłki nożnej. I PZPN-u nie ominął wiatr zmian. Zamiast 500 PLN na turniej, żeby sobie dziewczynki pograły,rozpoczęło się systemowe wsparcie dla najzdolniejszych polskich piłkarek, tak by mogły godnie reprezentować Polskę w zbliżających się mistrzostwach Europy. To będzie pierwsza kobieca drużyna, która dostała takie samo wsparcie finansowe jak drużyny męskie! Piłkarze, jak można się domyślać, nie są zachwyceni, ale trudno im przejść obojętnie obok determinacji koleżanek z reprezentacji. Być może niesnaski spowodowane są tym, że gwiazdy męskiej piłki zdążyły już lekko spowszednieć. Po zareklamowaniu dosłownie każdego przedmiotu kapitan drużyny zanudził już cały kraj i nikt nie chce patrzeć na jego twarz, powstało nawet nowe powiedzenie „Patrzysz na mnie jak Lewy z plakatu”.

Lipiec

Mimo rozpoczynających się wakacji w sejmie trwają intensywne prace. Nie można dłużej zwlekać z postanowieniami Konwencji Stambulskiej, znanej również jako Konwencja Antyprzemocowa. Priorytetem jest zmiana przepisów, która nakazuje sprawcy przemocy wynieść się z mieszkania i chroni osobę pokrzywdzoną. Telefon, pod którym można szukać wsparcia, pomocy oraz konkretnych porad w sytuacji kryzysowej, został uruchomiony dwa miesiące temu. Lata zaniedbań powodują, że tempo prac jest szalone. Ciałami doradczymi są zaproszone do sejmu fundacje z całej Polski, które kwestią przemocy zajmują się od lat. Ekspertki nie oszczędzają posłanek i posłów. Po latach bezczynności jest dużo pracy!

Sierpień

To nie koniec niespodzianek na rok 2019! W okazji Święta Matki Boskiej Zielnej rząd postanowił oddzielić państwo od Kościoła. Po latach trwania w uścisku, który krępował działania rządu i uniemożliwiał bycie państwem świeckim, nastąpiło zerwanie tej więzi. Zaczęto od wprowadzenia podatków zarówno dla instytucji kościelnych, jak i wiernych, pragnących je wspierać. To rozsierdziło kapłanów. Okazało się, że nawet skarga u papieża nie pomogła, gdyż nakazał on pokorę oraz ubóstwo. Od przyszłego roku wszyscy mający ochotę wesprzeć wybrany przez siebie Kościół są zobowiązani płacić podatek. Dawanie na tacę ma się odbywać za pomocą terminala PayPass w ramach uszczelniania systemu podatkowego w Polsce.

Wrzesień

Nowa ministra edukacji 1 września rozpoczęła wdrażanie programu edukacji seksualnej zbudowanego na eksperckiej wiedzy nie tylko seksuolożek, pedagożek i edukatorek z wieloletnim stażem, ale także fundacji, które od lat zajmują się odpowiadaniem na zapytania młodzieży zarówno przez telefon zaufania, jak i przez internet. Dzięki wspólnym wysiłkom stworzono całościowy program, który jest inkluzywny dla wszystkich osób LGBTQQIA: lesbijek, gejów, biseksualnych, transpłciowych, queer, poszukujących, intersex i osób wspierających. Co więcej, 1 września wprowadzono także obowiązkowo przedmiot roboczo zwany historią feminizmu, chociaż jest to jedna godzina poświęcona herstorii, ruchom emancypacyjnym oraz opowiadaniu długo uciszanych historii mniejszości.

Październik

Polska legalizuje aborcję oraz znosi recepty na środki antykoncepcyjne. Naukowczynie oraz naukowcy z całego kraju i z różnych dziedzin rozpoczynają sensacyjne na skalę światową poważne badania nad męską płodnością oraz konstruowanie skutecznej antykoncepcji, która mogłaby towarzyszyć panom przez całe życie. Przecież to właśnie mężczyźni zostali obdarzeni darem płodności do późnych lat życia, więc należy zmienić akcenty w podejściu do tego, kto ma stosować antykoncepcję. W końcu są szanse dla kolejnego Nobla dla Polki…

Listopad

Genialna inżynierka, studentka politechniki, wraz ze swoim zespołem skonstruowała pierwsze na świecie lodówki samownoszące się na czwarte piętro! Problem, którego obawiały się feministki na całym świecie, nareszcie został rozwiązany raz na zawsze. Póki co to wspaniałe ułatwienie pozostaje w fazie testów, ale są one bardzo obiecujące. W kolejce czekają do zaimplementowania samoobrotowe drzwi do wszystkich budynków użyteczności publicznej, tak aby nigdy więcej nikogo nie nękał problem otwierania kobietom drzwi. W ten sposób argument za argumentem kruszą się mury patriarchalnej dialektyki!

Grudzień

Święta, zarówno te świeckie, jak i religijne, to czas stresujący dla różnorodnych komórek społecznych zwanych potocznie rodziną. Po roku feminizacji zniknęły dylematy dotyczące podziału obowiązków i tego, kto robi więcej, a potem nie ma na nic siły. Mężczyźni aż rwą się do wypieków, odkąd gwiazdy piłki nożnej prowadzą programy kulinarne, w których pokazują, jak być smart tatą, który i piernik upiecze, i okna umyje, a w międzyczasie wykona profesjonalny masaż tajski. No bez przesady, nie nakładajmy na panów tyle presji i obowiązków – mówią polityczki, urzędniczki, adwokatki i pilotki, a to tylko kilka zawodów, które domagają się równouprawnienia dla panów w domu. Tak oto święta stały się okazją do refleksji, zastanowienia się nad sobą oraz popracowania nad partnerstwem w związku. Zniknęły poradniki dotyczące tego, „jak perfekcyjna pani domu powinna zorganizować święta i pozostać piękną, młodą oraz seksowną w każdym wieku” – tego typu zdania pojawiają się tylko w kabarecie!

 

Nie łudźmy się, że to wszystko nastąpi. Opisane wydarzenia są wyrazem wielkiej nadziei autorki, graniczącej momentami z czystą naiwnością. Kto nam jednak zabroni marzyć o wielkich zmianach, które przyniosą jeszcze większe efekty? Wszystkiego najfeministyczniejszego w 2019 roku i starajmy się chociaż trochę przemieniać science-fiction w rzeczywistość!

 

Korekta: Artur Jachacy

Okładka wpisu: Kevin Grieve

Katarzyna Barczyk
vel LADY PASZTET