Gdzie przekazać swój 1% podatku? Poradnik Feministyczny

3


Chcesz przeznaczyć swój 1% podatku na feministyczny cel, ale nie wiesz, jak to zrobić?

Oto specjalnie dla Ciebie przewodnik po feministycznych NGO-sach, którym możesz podarować swój 1% lub które możesz wspierać przez cały rok.

Myślę o tym wpisie od dawna, a nie mogłam się za niego zabrać. Wiecie, jak to jest, kiedy macie w głowie świetny pomysł i tylko z realizacją jest troszkę gorzej. Cóż… nie będzie fajerwerków, ale będzie rzetelna dawka wiedzy. Mam nadzieję, iż ta lista ulegnie rozbudowie i stanie się  dla Was przewodnikiem po świecie NGO-sów. Przede wszystkim takich, które zajmują się prawami i sprawami kobiet. Oto lista wybranych fundacji i stowarzyszeń, którym kibicuję, bo wszystkie wymienione poznałam na wyjeździe studyjnym do Brukseli. Warto wspierać lokalne inicjatywy i pomagać tym, którzy mają mniejsze szanse na pieniądze z grantów (bo już nie z budżetu). Rozejrzyj się wokoło i sprawdź, co robi dana fundacja, może szuka chętnych do pomocy? Może czas się zaangażować?

Warto wiedzieć, że nie wszystkie organizacje na tej liście są organizacjami pożytku publicznego, którym można im przekazać 1% swojego podatku, rozliczając PIT. Można także przekazać darowiznę i wpłacić pieniądze na konto wybranego Stowarzyszenia lub Fundacji i odpisać sobie tę kwotę od podstawy podatku dochodowego. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w Poradniku NGO.

PRZEKAŻ 1% PODATKU

Fundacja Feminoteka– to jedna z najbardziej znanych fundacji feministycznych. Ma siedzibę w Warszawie, jej założycielką jest Joanna Piotrowska. Organizuje szereg inicjatyw od warsztatów WenDopo zbieranie artykułów higienicznych dla uchodźczyń. KRS: 0000242885.

Fundacja Pozytywnych Zmian– działa na terenie Bielska-Białej i jest to fundacja działająca na rzecz równości kobiet i mężczyzn, a jej działania skupiają się na zapobieganiu przemocy, monitoringu sądów oraz na tak świetnych rzeczach jak rockowe obozy dla dziewcząt. Chcesz pomóc poprzez sztukę i zapobiegać przemocy? Wpłać swój 1% podatku na KRS: 0000412714.

Stowarzyszenie Homo Faber– to fundacja z Lublina, która zajmuje się działaniami antydyskryminacyjnymi i buduje bezpieczną przestrzeń dla wielu wykluczonych grup. Warto zwrócić między innymi uwagę na Festiwal Kina Kobiet „Demakijaż”, który odbywa się w październiku. KRS: 0000222437.

Fundacja Pełnym Głosem– znajduje się w Koninie i prowadzi działania feministyczne i antydyskryminacyjne. Profil działalności to aktywizacja zawodowa kobiet oraz wspieranie równości kobiet i mężczyzn. Jednym z jej działań był projekt „Budżet wrażliwy na płeć”, który dotyczył budżetu miejskiego Konina. KRS: 0000502287.

Fundacja z Pomysłem– działa na terenie Zawiercia i również w celach statutowych ma działania związane z równością kobiet i mężczyzn. Ostatnio przeprowadzała projekt „Wymiana Ciepła”, polegający na oddawaniu niepotrzebnych ubrań potrzebującym. Fundację możesz wesprzeć poprzez KRS: 0000589970. 

Centrum Praw Kobiet –  wspiera osoby, które doświadczyły przemocy, oferuje pomoc prawną i psychologiczną, a także prowadzi ośrodek, w którym mogą znaleźć schronienie kobiety uciekające przed sprawcą przemocy. Prowadzi telefon zaufania, zapewnia konsultacje, między innymi finansowe. Poza tym prowadzi badania, przeprowadza kampanie i edukuje na temat równości kobiet i mężczyzn. Aby przekazać 1%, użyj KRS: 0000188668.

WPŁAĆ DAROWIZNĘ

Fundacja Autonomia– jest z Krakowa, bardzo aktywnie prowadzi działania antydyskryminacyjne, w tym warsztaty WenDo, organizuje kampanię „16 Dni Przeciwko Przemocy”, a także monitoruje politykę Krakowa pod kątem równości i działań antydyskryminacyjnych. Fundacji możesz przekazać darowiznę, szczegóły znajdziesz na stronie Autonomii.

Stowarzyszenie WAGA– powstało z niezgody na dyskryminację kobiet oraz innych grup wykluczonych i działa na terenie Trójmiasta. Współorganizuje Manifę, wspiera lokalne działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn poprzez aktywizację zawodową kobiet, prowadzenie warsztatów czy też prowadząc oficynę wydawniczą. Jeśli chcesz pomóc, zaangażuj się w wolontariat lub wpłać darowiznę. Szczegóły na stronie stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet– działa we Wrocławiu i organizuje Dolnośląskie Kongresy Kobiet, pokazy filmowe, wspiera protesty i prowadzi różnorodne działania prorównościowe. Ostatnio jest to cykl spotkań 28 dnia miesiąca w ramach „Miesięcznicy” – obchodów uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. SDKK można wspomóc darowizną lub przyjściem na spotkanie.

Stowarzyszenie Kobiet Konsola– jest z Poznania i działa na rzecz równości kobiet i mężczyzn w Wielkopolsce. Prowadzi warsztaty, organizuje debaty, włącza się w kampanię „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”, a także włącza się w organizację Manify. Publikuje książki i organizuje warsztaty WenDo. Możesz wesprzeć stowarzyszenie poprzez darowiznę – skontaktuj się z organizacją mailowo: info@konsola.org.pllub poprzez Facebooka, by wpłacić darowiznę.

Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych– działa w Warszawie przeciwko dyskryminacji kobiet z niepełnosprawnością narażonych na wykluczenie, wspierając także ich rodziny i najbliższe im środowisko. Przeciwdziała stereotypom i angażuje się w różnorodne inicjatywy. Stowarzyszenie można wspomóc darowizną, szczegóły znajdują się na stronie.

Stowarzyszenie „Aktywność Kobiet”– ma siedzibę we Wrocławiu i organizuje przeróżne konkursy, prowadzi działalność aktywizującą i wzmacniającą kobiety na rynku pracy, a także działa na rzecz zwiększenia udziału kobiet we wszystkich strefach życia: od biznesu po media. W sprawie wsparcia stowarzyszenia należy skontaktować się mailowo: aktywnosckobiet@gmail.com

Stowarzyszenie Koalicja Karat– ma za zadanie wspierać i łączyć różnorodne środowiska feministyczne z całego świata na rzecz wspólnej walki o prawa kobiet oraz równouprawnienie. Od ponad 15 lat Koalicja posiada status ECOSOC przy Radzie Społecznej i Gospodarczej ONZ. Stowarzyszenie znajduje się w Warszawie, można je wspomóc przez darowiznę.

Stowarzyszenie Na Rzecz Kobiet „Victoria”– działa na terenie Rzeszowa i pomaga kobietom w trudnej sytuacji życiowej i osobom, które doświadczyły przemocy, a także wspiera kobiety z różnych środowisk. Działa na rzecz aktywizacji zawodowej. Stowarzyszenie można wspomóc darowizną.

Stowarzyszenie Kobieta na PLUS– znajduje się miejscowości Ruciane-Nida i jest organizacją wspierającą osoby poszukujące pracy, chcące zmienić swoją sytuację zawodową. Działa na rzecz aktywizacji, organizuje warsztaty, w tym warsztaty samoobrony WenDo. Prowadzi także Centrum Integracji Społecznej w Piszu. Tę organizację także można wspomóc przez wpłatę darowizny.

Stowarzyszenie Stefa Wenus z Milo– to organizacja zajmująca się kobietami z niepełnosprawnościami, które działają w imię zasady „nic o nas bez nas”. Same ustalają, co chcą robić, jak działać i jakim mówić głosem. Chcą chronić kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnościami, wzmacniać je, aktywizować i przeciwdziałać dyskryminacji i przemocy. Na stronie stowarzyszenia dowiesz się, jak wpłacić darowiznę na ich działania.

Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy– to stowarzyszenie skupiające osoby z różnych miast, które na co dzień pracują w różnorodnych branżach, ale połączyła je niezgoda na przemoc i chęć reagowania. Prowadzą działania edukacyjno-oświatowe, wspierają działania profilaktyczne na rzecz przemocy i wspierają działalność lokalnych społeczności. Stowarzyszenie można wspomóc darowizną.

Niebieska Linia – czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie zapewnia wsparcie osobom doświadczającym przemocy poprzez telefon zaufania, który działa codziennie od 12.00 do 18.00. Prowadzi także działania z zakresu udzielania pomocy psychologicznej (również mailowo), ośrodek dla osób poszkodowanych przestępstwem i szkolenia doradcze dla instytucji lub osób prywatnych. Niebieską Linię można wesprzeć darowizną.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – to organizacja, która interweniuje, kiedy kobieta mogąca legalnie przeprowadzić zabieg terminacji ciąży natrafi na przeszkody w szpitalach, zarówno natury administracyjnej, jak i wyznaniowej, takie jak „klauzula sumienia”. Zespół prawny Federy interweniuje za pomocą pism i skarg, a także wydawania raportów i monitoringu szpitali. Prowadzi telefon zaufania, w którym można uzyskać wsparcie i pomoc w trudnej sytuacji związanej z niechcianą ciążą.  Możesz wesprzeć tę organizację darowizną.

Stowarzyszenie Kongres Kobiet –nie tylko organizuje ogólnopolski Kongres Kobiet (w tym roku w Łodzi w czerwcu!), ale także wspiera lokalne Kongresy Kobiet oraz organizuje konferencje i szkolenia. Prowadzi także cykliczne szkolenia dla kobiet podczas Letniej Akademii Kongresu Kobiet. Aby wspomóc organizację, należy wpłacić darowiznę.

Fundusz Feministyczny–to inicjatywa, która wspiera finansowo projekty feministyczne w całej Polsce, przekazując mikrogranty. Projekty przechodzą ocenę komisji, a potem spośród wyłonionych przez komisję przechodzą te, które zdobędą najwięcej głosów. Ten mikrogrant skierowany jest także do grup nieformalnych, które nie są ani stowarzyszeniem, ani fundacją, ale np. kolektywem działającym na rzecz równości. I ty możesz wspomóc ufundowanie kolejnego grantu, którego rozliczanie nie będzie koszmarem, poprzez darowiznę.

Karolina Micuła – to aktorka, wokalistka, ale także aktywistka. Prowadzi działania crowdfundingowe, które mają na celu wydanie jej najnowszej piosenki. Karolina chce nagrywać częściej, w lepszej jakości i ma mnóstwo pomysłów. Można wesprzeć jej działania, zostając jej patronem lub matronką na Patronite: https://patronite.pl/karolinamicula

Film „Siłaczki” – swoimi pieniędzmi możesz wspomóc także film w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego o polskich sufrażystkach i emancypantkach, które wywalczyły dla nas prawo do głosowania. Film na pewno będzie świetny, natomiast produkcja to worek bez dna, także jak chcecie zobaczyć go na ekranach to nie wahajcie się wspomóc tego projektu!

Siłaczki to film o naszych prababkach, dzięki którym dziś możemy być architektkami, prawniczkami, lekarkami, polityczkami, kobietami biznesu. Realizować siebie i swoje marzenia.
Opowiadamy o trudnej i niebezpiecznej walce żołnierek i emancypantek zabiegających o równouprawnienie i prawa kobiet. Mówimy o tym, że walka wciąż trwa.

BĄDŹ WSPÓŁTWÓRCZYNIĄ FILMU – WESPRZYJ POWSTANIE SIŁACZEK – ZOSTAŃ MECENASKĄ

kontakt: silaczki.film@gmail.com tel. 606 488 729
Fundacja Obiektyw-Na ul. Główna 107 05-530 Czachówek
KRS 0000406247 NIP 1251615283
darowizny na produkcję filmu Siłaczki:
PKO BP 19 1020 1013 0000 0002 0260 2746

Marta Dzido i Piotr Śliwowski realizują Siłaczki od marca 2017 roku dzięki środkom producenta – Fundacji Obiektyw-Na i koprodukcji z warszawskim Domem Spotkań z Historią. Pomimo wielu inicjatyw i złożonych wniosków o dofinansowanie produkcji filmu nie otrzymali wsparcia od żadnej instytucji państwowej.

„Przy kawie o sprawie” – nie ma nic wspanialszego niż nowy odcinek naszego ulubionego programu do kawki, gdzie dowiemy się jak ma się ejakulacja do grzechu, czy wolno bić mężczyzn oraz jakie porady wychowawcze dla ojców mają siostry zakonne. Naprawdę warto utrzymać tę produkcję przy życiu, możesz wspomóc działania tych ekspertek poprzez darowiznę.

Oczywiście mam świadomość, że nie umieściłam tutaj wszystkich fundacji i stowarzyszeń, ale dlatego liczę na Waszą pomoc i mam nadzieję, że w komentarzach dodacie znane Wam organizacje, które czekają na wsparcie. Rozbudujmy tę listę i niech służy wszystkim wspierającym i czekającym na wsparcie!

 

Korekta: Artur Jachacy

Katarzyna Barczyk
vel LADY PASZTET